شما در حال مشاهده هستید بررسی پرولینت نسل ۱۰ سرورهای جدید hp

بررسی پرولینت نسل ۱۰ سرورهای جدید hp

بررسی پرولینت نسل ۱۰

در این مقاله به صورت اجمالی به بررسی پرولینت نسل ۱۰ از جمله سرورهای جدید شرکت HPE می پردازیم.در عصر حاضر برای ادامه رقابت، سازمان‌ها و شرکت‌ها در جستجوی راه حل‌هایی هستند که امکان نوسازی زیرساخت‌ها را فراهم می‌کند. بخش‌های فناوری اطلاعات به توانایی تأمین دارایی‌های دیجیتالی خود نیاز دارند. برای سازمان‌هایی که به دنبال تسریع در بینش نسبت به تجارت در دنیای ترکیبی از فناوری اطلاعات سنتی، ابر عمومی ‌و خصوصی هستند، داشتن سرورهای نسل جدید رمز موفقیت است. اچ پی ای پرولینت نسل ۱۰، امن‌ترین سرورهای استاندارد در جهان است. با ما همراه باشید تا شما را با دو مورد از برترین مدل‌های این نوع سرور HPE شامل DL380 و DL560 آشنا کنیم.

همچنین بخوانید: نسل های سرور hp و بررسی آنها

چرا مشتری‌ها به دنبال انتقال به نسل ۱۰ هستند؟

مشاغل برای دستیابی به نتایج بهتر باید چابکی خود را به حداکثر برسانند. سرورهای hp ای پرولینت نسل دهم با تنظیم هوشمند سیستم، حافظه ماندگار مقیاس‌پذیر، پیشرفت شبکه و ذخیره‌سازی سرور، سازگاری سریع IT را برای تأمین نیازهای متغیر آسان می‌کنند.

سرورهای نسل ۱۰ همچنین امنیت را برای محافظت از دارایی‌های دیجیتالی فراهم می‌سازند. ویژگی‌های امنیتی منحصر به فرد، بهترین نوآوری‌ها را در زمینه حفاظت از سیستم عامل، شناسایی بدافزار و بازیابی سیستم عامل ارائه می‌دهد.

جدیدترین سرور hp

سرورهای نسل ۱۰ به مشتریان امکان کنترل از لحاظ اقتصادی در پایین‌ترین سطح را می‌دهند. سازمان‌ها توانایی پرداخت تنها برای منابع سرور مورد استفاده خود را دارند. بدین ترتیب مقیاس مورد تقاضا را بدون تأمین بیش از حد یا تحمل هزینه‌های غیرقابل کنترل پرداخت می‌کنند. مدل‌های پرداخت انعطاف‌پذیر با نتایج تجارت همسو هستند و می‌توانند براساس نیازهای غیر قابل پیش بینی آینده مقیاس‌بندی شوند.

بررسی اچ پی ای پرولینت نسل ۱۰: مدل DL380

اولین بررسی پرولینت نسل ۱۰ مربوط می شود به سرور hp ای پرولینت نسل ۱۰ مدل DL380 . این سرور همراه با ظاهری به روز و طراحی حاشیه جدید، از پردازنده‌های جدید مقیاس‌پذیر اینتل برای ارائه حتی بیشتر هسته‌ها برای عملکرد، قابلیت توسعه و مقیاس‌پذیری بیشتر برخوردار است. این سرور کاملاً متنوع است و از چندین پیکربندی مختلف شاسی برخوردار است و دارای انعطاف‌پذیری قابل توجهی در ذخیره‌سازی برای پشتیبانی از کارهای متنوع از جمله، کانتینرها، ابر، مجازی‌سازی و برنامه‌های داده بزرگ است. همچنین گزینه‌هایی برای افزایش حافظه پایدار و ظرفیت ذخیره‌سازی مداوم دارد، که به طور قابل توجهی عملکرد را برای برنامه‌های پایگاه داده و حافظه مانند SAP HANA و Oracle افزایش می‌دهد.

کارایی

پردازنده‌های Xeon E5 اینتل در سرور اچ پی ای پرولینت نسل ۱۰ مدل DL380 پشتیبانی نمی‌شوند. اما این سرور به چیپ ست جدید اینتل C621 مجهز است و از پردازنده‌های مقیاس‌پذیر جدید شرکت اینتل پشتیبانی می‌کند. که از جمله آنها می‌توان به سری Platinum 8100، سری ۶۱۰۰ و ۵۱۰۰ طلایی، سری ۴۱۰۰ نقره ای و پردازنده‌های سری Bronze 3100 اشاره کرد. این سرورها بسته به نیاز به هسته یا فضای ذخیره‌سازی یا هر دو، پردازنده‌های جدید ۴ تا ۲۸ هسته را پشتیبانی می‌کند. هر چه تعداد هسته‌ها بالاتر باشد، قدرت پردازش بیشتر خواهد بود و ماشین‌های مجازی بیشتری برای پشتیبانی از بارهای مختلف در همان شاسی فراهم می‌شود.

 منبع تغذیه اسلات فلکس این امکان را به کاربران می‌دهد که PSU‌ها را به منظور پیکربندی‌های ویژه سرور در یک اندازه مناسب قرار دهند و با توجه به تعداد پیکربندی‌هایی که انجام آنها امکان‌پذیر است، این یک ویژگی مهم برای کاهش مصرف برق به شمار می‌رود. نسل جدید PSU نیز به ترتیب با پشتیبانی از کارایی ۹۴ و ۹۶ درصد، به روز شده اند. توصیه می‌شود خنک‌سازی توسط یک مجموعه شامل چهار فن برای استقرار پردازنده تکی و شش فن برای پردازنده‌های دوتایی و شش فن با قدرت عملکرد بالا در هنگام نصب سیستم با یک مکمل کامل از دیسک‌های سخت، در تنظیمات خاص، لحاظ ‌شود.

حافظه

برای دستیابی به عملکرد سریعتر، هر پردازنده از شش کانال حافظه با دو ماژول حافظه در هر کانال پشتیبانی می‌کند. ۱۲ ماژول حافظه DDR4 توسط هر پردازنده کنترل می‌شود، یعنی در مجموع ۲۴ ماژول حافظه کل با پیکربندی دو پردازنده. با نصب یک پردازنده فقط نیمی ‌از اسلات DIMM در دسترس است. سرعت حافظه در سرورهای hp ای نسل۱۰ تا ۲۶۶۶ MT/s هم می‌رسد، اما بسته به مدل پردازنده، نوع حافظه و پیکربندی حافظه کاملا متفاوت است.

این سیستم از ماژول‌های غیر بافر (UDIMM)، ثبت شده (RDIMM)، کاهش بار (LRDIMM) و NVMe (NVDIMM) پشتیبانی می‌کند، اما ترکیب انواع مختلف ماژول‌های حافظه پشتیبانی نمی‌شود. این سیستم با استفاده از ماژول‌های حافظه ۲۴×۱۲۸ GB LRDIMM حداکثر ۳ ترابایت یا نیمی‌از آن با استفاده از ماژول‌های حافظه ۶۴ GB را پشتیبانی می‌کند. حافظه استاندارد از ۱۶ گیگابایت تا ۶۴ گیگابایت به عنوان پیکربندی پایه تنظیم می‌شود، اما همه مدل‌هایی که از پیش تنظیم شده‌اند حداکثر ۳ ترابایت را با استفاده از تنظیمات حافظه دلخواه پشتیبانی می‌کنند. HPE SmartMemory توسط HPE آزمایش و واجد شرایط شده است تا بالاترین سطح عملکرد و پهنای باند را ارائه دهد.

ذخیره‌سازی

سرور hp پرولینت نسل ۱۰ مدل DL380 بسیار سازگار و انعطاف‌پذیری است و با استفاده از ۱۲ درایو LFF نصب شده در جلو آن، تا ۱۹۰ ترابایت را پشتیبانی می‌کند؛ همراه با یک حامل HD که از ۴ درایو LFF داخلی پشتیبانی خواهد کرد و بالاتر از پردازنده‌ها و ماژول‌های حافظه قرار دارد. تعدادی قفسه‌ درایو در پشت سرور نصب شده که از دیسک‌های سخت SFF و LFF پشتیبانی می‌کند. چندین پیکربندی شاسی بسته به نیاز کاربر در دسترس است.

در این سرور تنظیمات خاصی برای Universal Media Bay اختیاری برای درایو نوری لحاظ شده است. بسیاری از تنظیمات ممکن است به یکی از قفسه‌های درایو اختیاری نیاز داشته باشد که در نقش افزایش‌دهنده عمل می‌کند و گزینه‌هایی برای ۶ SFF، ۲  SFFو ۳ LFF درایو را شامل می‌شود. این در حالی است که گزینه درایو ۸ NVMe تنها در شاسی SFF وجود دارد. شاسی ۸ پایه را می‌توان طوری ارتقا داد که از ۱۶ یا ۲۴ درایو SFF نیز پشتیبانی کند.

یک درایو ۲۰ NVME به یک باتری ذخیره‌سازی هوشمند اچ پی ای نیاز دارد. شاسی‌های این سرور از وجود یک کنترل‌کننده آرایه هوشمند تحت عنوان S100i با امکان پشتیبانی نرم‌افزاری RAID و پورت ساتا برای ۱۴ درایو برخوردار هستند.  دو مورد از آنها می‌توانند از دو دستگاه ذخیره‌سازی M.2 اختیاری در رایزر اولیه پشتیبانی کنند که می‌تواند برای ذخیره‌سازی اضافی یا راه‌اندازی سریع استفاده شود.

سرپرستان از چندین کنترل‌کننده ذخیره‌سازی آرایه هوشمند اچ پی که مخصوص پلتفرم نسل دهم طراحی شده و از تعداد زیادی از گزینه‌های RAID پشتیبانی می‌کنند. همچنین یک اسلات کارت MicroSD یکپارچه در صفحه سیستم پشت منبع تغذیه وجود دارد. این امکان برای سرپرستان مهیا است که یک ماژول اختیاری با نام Dual Micro-SD را برای پشتیبانی از hypervisor که تا حدی ناامن است نصب کنند.

گسترش

حداکثر هشت اسلات توسعه PCIe 3.0 در سرور hp پرولینت نسل ۱۰ مدل DL380 وجود دارد. برای فعال بودن هر هشت اسلات انبساط، به دو رایزر اختیاری احتیاج دارید و رایزر دوم به پردازنده مرکزی دوم احتیاج دارد. این سیستم همچنین دارای ۴x1GbE تعبیه شده و انتخاب HPE FlexibleLOM و امکان انتخاب پهنای باند شبکه از ۱GbE تا ۴۰GbE با کارت PCIe مناسب است. برای محاسبات با کارایی بالا و انیمیشن پیچیده، این سیستم همچنین از پنج گزینه GPU تک پهنا یا دو پهنا پشتیبانی می‌کند. کارت‌های توسعه اضافی می‌توانند میزان ورودی / خروجی، پشتیبانی گرافیکی، محاسبات با کارایی بالا یا فضای ذخیره‌سازی داخلی و خارجی را به میزان قابل توجهی افزایش دهند.

مدیریت

مدیریت سرورهای جدید نسل ۱۰ با تراشه جدید مدیریت یکپارچه Lights Out 5.0  (iLO) ارتقا یافته است. iLO 5.0 امکان دسترسی به باند خارج از سیستم را فراهم می‌کند و می‌تواند قابلیت دسترسی از راه دور از طریق یک مرورگر استاندارد را امکان‌پذیر کند. iLO 5.0 قابلیت‌های جدیدی را ارائه می‌دهد و یک داشبورد ساده با تصویر کوچکی از وضعیت سیستم را به نمایش می‌گذارد و به طور مداوم به روز می‌شود.

وجود تراشه مدیریتی برای کارکرد صحیح سرور با نظارت بر سلامتی و محدودیت‌های برق و حرارت، ضرورت دارد. iLO Standard در سرورگنجانده شده است، اما برای ویژگی‌های مدیریت قوی‌تر، تراشه با خرید کلید مجوز به راحتی ارتقا می‌یابد. با توجه به نیازهای مدیریتی، مدیران می‌توانند از بین آنها، یکی از iLO Essentials، iLO Advanced، iLO Advanced Security Edition و iLO Scale Out را انتخاب کنند. از HPE OneView می‌توان برای تهیه مدیریت اساسی چندین نسل از سرورهای HPE نیز استفاده کرد.

بررسی اچ پی ای پرولینت نسل ۱۰: مدل DL560

دومین بررسی پرولینت نسل ۱۰ مربوط می شود به سرور hp ای پرولینت نسل ۱۰ مدل DL560 که از جملخ مزایای آن این است که عملکرد دو سوکت را برای برنامه‌های مهم ارائه می‌دهد. این سرور با چگالی بالا دارای پردازنده‌های Xeon Scalable اینتل است که عملکرد ۶۸ درصدی را نسبت به سیستم عامل نسل قبلی که پردازنده‌های Xeon E5-2600 v4 را اجرا می‌کند، ارائه می‌دهد.

مدل DL560 که به حداکثر ۶ ترابایت حافظه مجهز است، همچنین بستر مناسبی برای برنامه‌های کاربردی بزرگ مانند SAP HANA به شمار می‌رود. برنامه‌های اضافی شامل مجازی‌سازی، حجم کاری مهم برای تجارت، تلفیق سرور، پردازش تجارت و برنامه‌های کلی ۴ سوکت است.

کارایی

دو یا چهار پردازنده Intel Xeon Scalable از خانواده‌های Bronze، Silver، Gold یا Platinum می‌توانند در این سیستم نصب شوند. دو عدد پردازنده در برد اصلی سرور قرار داده شده است، در حالی که پردازنده‌های سوم و چهارم و شکاف‌های حافظه مرتبط با آنها در یک صفحه در بین پردازنده قرار می‌گیرند و روی پردازنده‌های اول و دوم سوار می‌شوند. هر پردازنده مقیاس‌پذیر دارای قابلیت پشتیبانی از ۶ کانال حافظه است که دو مورد بیشتر از پردازنده‌های نسل قبلی یعنی  Xeon E5-2600 V4اینتل است.

با این وجود، فقط پردازنده‌های ویژه‌ای با پسوند M، هرکدام یک و نیم ترابایت حافظه را پشتیبانی می‌کنند، این در حالی است که بیشتر سرورهای نسل دهم فقط ۷۶۸ گیگابایت حافظه را پشتیبانی خواهند کرد. بسیاری از پردازنده‌های سطح بالا که البته مقیاس‌پذیر نیز هستند تا سه کانال UPI را به منظور بهبود ارتباط سی پی یو، در یک پیکربندی چهار پردازنده‌ای فراهم می‌سازند.

ذخیره سازی

سرور hp پرولینت نسل ۱۰ مدل DL560 از تنظیمات درایوهای ۸، ۱۶ و حداکثر درایوهای ۲۴ * ۲.۵ اینچی که در سه قفس درایو جلو قرار دارند پشتیبانی می‌کند. انواع درایو‌های پشتیبانی شده شامل دستگاه‌های ذخیره‌سازی SAS، SATA،NVMe ، HDD و SSD هستند. البته فقط ۱۲ درایو NVMe بر این سرور قابلیت نصب دارد. اما بدین منظور باید از رایزرهای اضافی PCIe خاص یا یک کنترل‌کننده گسسته Smart Array HD / RAID استفاده کرد. کنترل‌کننده یکپارچه SATA می‌تواند تا ۱۰ دستگاه ذخیره‌سازی را پوشش دهد. استفاده از SATA SSDهای ۲۴ * ۱۵.۳ ترابایت ظرفیت ذخیره‌سازی ۳۶۷ ترابایت را فراهم می‌کند.

حافظه

هر پردازنده از ۱۲ اسلات حافظه با دو ماژول حافظه در هر کانال حافظه برای مجموع ۴۸ اسلات حافظه با هر چهار پردازنده نصب شده پشتیبانی می‌کند. فقط ماژول‌های حافظه ریجسترشده DDR4 (RDIMM)، کاهش بار (LRDIMM) و غیر فرار (NVDIMM) بسته به انتخاب شما در ظرفیت‌های مختلف پشتیبانی می‌شوند. LRDIMMها بیشترین ظرفیت پتانسیل حداکثر تا ۶ ترابایت با پیکربندی دو پردازنده و تمام اسلات‌های پرشده با ماژول ۱۲۸ گیگابایت را فراهم می‌کنند و می‌تواند تا MT / s 2666 کار کنند.

گسترش

هشت اسلات PCIe با استفاده از سه رایزر جداگانه، اولیه، ثانویه و سوم در این سرور پشتیبانی می‌شوند. علاوه بر این، یک کارت اختیاری ۴ پورت NVMe Mezzanine تا هشت درایو NVMe را پشتیبانی می‌کند، از طرفی هیچ یک از اسلات‌های PCIe را اشغال نمی‌کند و در CPU Mezzanine Board از پردازنده‌های ۳ و ۴ پشتیبانی می‌کند. از رایزرهای PCIe می‌توان برای پشتیبانی تعدادی از کنترل‌کننده‌های هوشمند Gen10 HD / RAID، کارت‌های شبکه اضافی برای ورودی و خروجی پیشرفته و پشتیبانی از درایوهای NVMe در جلو استفاده کرد.

در صورت نصب Riser Terciary فقط از دو PSU پشتیبانی می‌شود. زیرا با چهار PSU جایی برای Riser وجود ندارد. یک شبکه انعطاف‌پذیر روی مادربرد (LOM) گزینه‌های دیگری را برای افزایش قابلیت‌های شبکه با انتخاب شبکه‌های پایه ۱ گیگابایت، ۱۰ گیگابایت، ۲۵ گیگابایت یا ۱۰ Gb base-T Ethernet یا شبکه‌های همگرا فراهم می‌کند. این سرور از وجود گرافیک یکپارچه نیز بهره‌مند است.

مدیریت

چراغ‌های یکپارچه  HPE (iLO) استاندارد، به صورت هوشمند برای نظارت محلی و از راه دور سیستم تعبیه شده است. نسخه امنیتی HPE iLO Advanced Premium قابلیت‌های بیشتری را نیز فراهم می‌کند. وان ویو استاندارد اچ پی ای برای بارگیری در دسترس است و مدیریت ماشینی را در ذخیره‌سازی، شبکه مورد استفاده و سرورهای اچ پی ای ساده‌تر می‌کند. وان ویو پیشرفته از قابلیت‌های تعریف شده توسط نرم‌افزار که در نسخه استاندارد وجود ندارد پشتیبانی می‌کند.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی پرولینت نسل ۱۰ پرداختیم.در ابتدا سرور اچ پی ای پرولینت نسل ۱۰ مدل DL380  که یک پیشرفت قابل توجه از نسل قبلی را نشان می‌دهد. با خانواده پردازنده‌های مقیاس‌پذیر جدید اینتل، این می‌تواند ۷۱ درصد افزایش عملکرد و ۲۷ درصد افزایش تعداد هسته را حاصل کند. حافظه هوشمند اچ پی ای DDR4 جدید دارای سرعت انتقال داده ۲۶۶۶ MT / s است. این سرعت ۱۱٪ بیشتر از حافظه DDR4 با سرعت ۲۴۰۰ MT / s است. این را به یک افزایش قابل توجه در ذخیره سازی، به اضافه حافظه و گزینه‌های ذخیره‌سازی مداوم اضافه کنید و وقتی HPE ادعا می‌کند پرفروش‌ترین سرور در جهان است اغراق نیست.

همچنین به بررسی سرور اچ پی ای پرولینت نسل ۱۰ مدل DL560 نیز پرداختیم که به این تیجه رسیدیم برای بارهای مهم Mission Critical بسیار مناسب است و با حداکثر چهار پردازنده Intel Xeon Scalable در یک فضای ۲U عملکرد خارق‌العاده ای را ارائه می‌دهد. این سرور با پشتیبانی از حداکثر ۶ ترابایت حافظه، گزینه مناسبی برای برنامه‌های پایگاه داده در حافظه و سایر بارهای مهم ماموریتی است.

Summary
Review Date
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

این پست دارای 2 دیدگاه است

دیدگاهتان را بنویسید