شما در حال مشاهده هستید خرید سرور اچ پی و هر آنچه قبل از خرید باید بدانید

خرید سرور اچ پی و هر آنچه قبل از خرید باید بدانید

  • نویسنده پست:
  • دسته‌بندی پست:بلاگ
  • دیدگاه‌های پست:۰ دیدگاه

خرید سرور اچ پی و هر آنچه قبل از خرید باید بدانید

خرید سرور اچ پی یکی از مواردی است که ممکن است در طی چند سال در سازمان و یا شرکت شما نیاز باشد.از آنجایی که سرورهای اچ پی گران هستند نیاز است تا قبل از خرید سرور اچ پی مواردی را بدانید تا خریدی بهینه تر و با صرفه تر داشته باشید. همه ما می دانیم یک سرور اطلاعات را ذخیره، دریافت و ارسال می‌کند. کلمه انگلیسی server به معنی خدمتگزار است و در واقع این کامپیوترها در خدمت کامپیوترهای دیگر هستند. یک کامپیوتر، یک نرم‌افزار یا حتی یک ذخیره‌کننده اطلاعات می‌‌تواند به عنوان سرور عمل کند و به یک یا چند واحد سرویس دهد.

برای انتخاب یک سرور باید به دنبال سروری باشید که بدون توجه به حجم کاری به بهترین نحو نیازهای شما را برآورده می‌کند. این سرور باید بتواند سرویس‌های IT سریعتری را ارائه بدهد، عملیات‌ها را سریعتر انجام دهد و بازدهی کار را به صورت کلی بالا ببرد. برای رسیدن به این اهداف، خرید سرور اچ پی می‌تواند بهترین گزینه باشد. سرورهای حرفه‌ای اچ پی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابل اعتماد و امن باشند و بتوان خطاها را به سادگی در آن‌ها برطرف کرد. اچ پی سابقه طولانی در رهبری صنایع تکنولوژیک دارد. محصولات این کمپانی از کامپیوترهای کوچک گرفته تا سرورهای بزرگ دائما در حال بهبود کارایی خود هستند.

عوامل سخت‌افزاری در خرید سرور اچ پی

کارایی سرور‌ها به صورت کلی به چند سخت‌افزار‌ها بستگی دارد که شامل disk storage(فضای ذخیره)، CPU(پردازنده مرکزی) و number of cores(تعداد هسته‌ها) می‌شود‌. البته RAM(حافظه سرور) و clock speed هم دارای اهمیت هستند.

از آن جایی که سرور‌ها بیشتر برای ذخیره اطلاعات به کار می‌روند، هارد درایو‌ها اهمیت زیادی دارند. یک سرور دیتابیس که تعداد زیادی ورودی دارد، دارای یک CPU بزرگ ۱۲ یا ۱۶ هسته‌‌ای خواهد بود. سرورهای وب و سرورهای اپلیکیشن نیاز‌های خاصی دارند که این نیازها معمولا بستگی به تعداد مصرف‌کنندگان دارند.

خرید سرور اچ پی مناسب

سرورها برای انجام فعالیت‌های مختلفی خریداری می‌شوند. سرور hp مدنظر شما باید قابلیت انجام یک سری از کارها و وظایف را با توجه به هدف خریدار داشته باشد. به بعضی از این وظایف در ادامه اشاره شده است.

  • اشتراک‌گذاری دارایی‌ها با فایل‌های سرور یاnetwork attached storage(NAS) اهمیت زیادی دارد و همان فضای ذخیره‌سازی ابری شخصی است. در این سرور یک CPU کم قدرت هم کفایت می‌کند‌. در سرور موردنظر به دنبال چند محل قرارگیری دیسک hot-swappable و گزینه‌های RAID باشید.
  • قابلیت ایجاد سندیت(authentication) برای دامنه مهم است‌. رمز‌های عبور، سطوح دسترسی و تنظیمات امنیتی وابسته به طراحی کامپیوتر سرور و سوئیچ شبکه هستند. کنترل‌کننده دامنه در سرورهای ویندوز (DC) برای مدیریت Directory‌های فعال(AD) به کار می‌رود‌. در سرور‌های مدنظر خود به دنبال سرورهای virtualization-capable با پردازنده ۶۴ بیتی و بیش از ۴ گیگ رم باشید.
  • بعضی سرور‌ها می‌توانند سرویس‌های دیتابیس در اختیار سایر سرورها بگذارند. اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها بر روی یک لایه دیتابیس ساخته شده اند‌. آنالیز، استخراج و آرشیو کردن داده‌ها به وسیله Oracle، MySQL، MS Access و دیگر اپلیکیشن‌های مشابه از این قسمت از سرور‌ها استفاده می‌کنند‌. باید در خرید سرور اچ پی خود به دنبال هارد درایوهایی باشید که قابلیت fast write دارند. همچنین باید یک سرور پشتیبانی مشابه(read-only database) داشته باشید.
  • برای خرید سرور اچ پی و میزبانی یک وب‌سایت نیاز به وب‌سرور دارید. وب‌سرورها از HTTP برای رساندن اطلاعات به رساندن اطلاعات به کاربران جست‌وجو‌کننده در اینترنت استفاده می‌کنند. این سرورها رابطه نزدیکی با سرورهای دیتابیس خواهند داشت. باید به دنبال افزونگی سخت‌افزاری باشید، مخصوصا اگر میزان یک تجارت الکترونیک هستید. همچنین افزایش RAM می‌تواند عملکرد را در زیر load بالا افزایش دهد. وب‌سرور‌ها از رایج‌ترین انواع سرورها هستند. وقتی دارید از یک صفحه اینترنتی استفاده می‌کنید، درحال استفاده از یک سرور هستید. نمایش یک صفحه اینترنتی در مرورگرتان نیاز به دریافت اطلاعات از یک سرور دارد. وقتی شما اطلاعات را از طریق اینترنت ارسال و دریافت می‌کنید، درحال تعامل با تعداد زیادی از سرورها هستید.
  • بعضی شرکت‌ها به دنبال ایجاد سرویس‌های ایمیل و سرورهای میل هستند‌. برای این کار باید به دنبال مشخصاتی مثل سرور‌های فایل باشید.
  • متمرکز‌ کردن اپلیکیشن‌ها عملکرد آن‌ها را در زیر فشار زیاد بهبود می‌بخشد، به‌روز‌رسانی را آسان‌تر می‌کند و TCO را کاهش می‌دهد. این کار با به کارگیری یک سرور اپلیکیشن ممکن است. در این سرورها باید به دنبال storage bay‌های درجه grade و ECC RAM باشید‌.

خرید سرور اچ پی متناسب با فضای فیزیکی

سرورها با توجه به عوامل فیزیکی مختلف در سه گروه طبقه‌بندی می‌شوند: tower، blade و rackmount

سرور‌های tower: این سرورها مشابه یک کامپیوتر دسکتاپ معمولی هستند، با این تفاوت که اجزای یک سرور درونشان است. همانند پی‌سی‌ها این سرورها اشکال مختلفی دارند. این سرورها قدرت پردازش زیادی در اختیار شما می‌گذارند و شما نیاز به خرید سخت‌افزار‌های اضافی نخواهید داشت. مشکل این سرورها این است که وقتی تعداد بیشتری از آن‌ها را اضافه کنید، فضای بیشتری را نسبت به rackmount و blade اشغال می‌کنند.

سرور‌های rackmount: این سرورها نیاز به نصب روی قفسه‌های شاسی را دارند. یک شاسی می‌تواند چندین سرور را روی یکدیگر نگه دارد. این سرورهای زمانی مناسب هستند که چند سرور دارید و می‌خواهید آن‌ها را در فضای کوچکی نگه‌داری کنید.

سرور‌های blade: همانند سرورهای rackmount، این سرورها هم نیاز به شاسی برای نصب‌شدن دارند. این سروها نسبت به موارد اشاره شده قبلی می‌توانند کارایی بیشتری در فضای کم از خود نشان دهند. هرچند خنک کردن این سرورها می‌تواند دشوار باشد، مخصوصا اگر فضای کوچکی که به سرورها اختصاص دادید بعد از مدتی تبدیل به اتاق سرورها شود.

سرورها و سیستم عامل

وقتی شما از یک کامپیوتر در مهندسی سرورها استفاده می‌کنید، سیستم عامل سرور(server os) به گونه‌ای کار می‌کند تا قدرت محاسبه به صورت مناسبی بین ماشین‌های انتهای خط دامنه توزیع شود. سیستم عامل یک سرور چیزی است که به سرور اجازه می‌دهد تا نقش‌های مختلفی مثل مدیریت وب، اپلیکیشن، فایل‌ها و کنترل دامنه را انجام دهد.

سیستم عامل سرور نسبت به سیستم عامل کامپیوترهای معمولی پیشرفته‌تر و پایدارتر است. این OSها از RAM، قدرت پردازش و ارتباطات شبکه بیشتری پشتیبانی می‌کنند. این سیستم عامل‌ها یک رابط در اختیار مدیران سرو می‌گذارند تا از طریق آن بتوانند در طول دامنه  کاربران را ثبت و اپلیکیشن‌ها و فایل‌ها را مدیریت‌ کنند.

برای خرید سرور اچ پی باید با نحوه ارزش‌گذاری سرورها آشنا شوید.

قیمت سرور‌ها چگونه تعیین می‌شود؟

سرورها انواع مختلف و کاربردهای متنوعی دارند و حتی سایزهای مختلفی دارند. طبیعی است که هرچه یک سرور بزرگ‌تر باشد، گرانتر خواهد بود. برای مثال اگر از سرویس‌های گوگل استفاده می‌کنید، حتما با فضای ذخیره ابری که این کمپانی در اختیارتان می‌گذارد آشنا هستید. سرورهایی که توسط این کمپانی‌ها استفاده می‌شوند غول‌پیکر و بسیار گران هستند. البته برای کاربران عادی، سرور‌ها در اندازه‌های عادی در دسترس هستند.

خرید سرور hp

قیمت سرورها بستگی به میزان کارایی و حجمی از اطلاعات که می‌توان روی آن‌ها ذخیره کرد، بستگی دارد. زمانی که افراد ر استخدام یک کمپانی بیش از سه نفر شد، زمان آن است که یک کامپیوتر سرور خریداری شود. نوع سرور بستگی به عوامل مختلفی دارند. در زمان خرید باید از خود بپرسید که چه مشکلی را می‌خواهید با استفاده از این سرورها حل کنید؟ همچنین کمپانی‌های درحال رشد باید به دنبال سرورهایی باشند که با رشد نیازهایشان هماهنگ باشند.

بعضی از انواع سرور اچ پی

اچ پی انواع مختلفی از سرورها را برای انواع نیاز‌ها عرضه می‌کند. در ادامه به بعضی از آن‌ها که کارایی خوبی با توجه به قیمت دارند، اشاره می‌کنیم.

HPE 2530-8G-PoE+ Ethernet switch: این سرور مناسب صاحبان تجارت‌های نوپا و میان‌رده هستند که می‌خواهند بیشترین بازدهی را در نتورک خود داشته باشند. ویژگی‌های این مدل شامل:

چهار سوییچ fully managed Layer 2 edge

دسترسی پیشرفته به امنیت و الویت‌بندی ترافیک

پشتیبانی از IPv6 host

دسترسی به اینترنت و POE اختیاری

HP 2530-24G Ethernet network switch: اگر به دنبال مدلی برای کار با اتصال فیبری هستید، این مدل به دردتان می‌خورد. HP 2530-24G Ethernet network switch همانند مدل قبلی به شما ویژگی Layer 2 را می‌دهد اما، به همراه SFP slot که به شما اجازه دسترسی به اتصالات فیبری را می‌دهد. دیگر ویژگی‌های آن شامل:

ورودی‌های ۲۴ یا ۴۸ RJ-45 10/100/1000

انطباق IEEE 902.3at و IEEE 802.3af

میزان ۳۰ W نیرو در هر ورودی

کلام آخر

شاید در گذشته فکر می‌کردید که فقط افراد متخصص در حوزه تکنولوژی با سرور‌ها سروکار دارند. اما این کامپیوترها امروزه نقش بسیار مهمی در هر کاری دارند که ما در فضای اینترنت انجام می‌دهیم. شاید به همین زودی بسیاری از ما نیاز به خرید سرور شخصی حتی برای خانه‌های خود داشته باشیم.

در هنگام خرید سرور اچ پی یا هر سرور دیگری باید به چند سال آینده را برای برآورد نیازهای سرور موردنظرتان در نظر بگیرید. در غیر این صورت پول بسیار زیادی را هدر خواهید داد.

Summary
Review Date
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید