شما در حال مشاهده هستید خطاهای سرور hp و بررسی انواع آنها

خطاهای سرور hp و بررسی انواع آنها

  • نویسنده پست:
  • دسته‌بندی پست:بلاگ
  • دیدگاه‌های پست:۱ دیدگاه

خطاهای سرور hp

خطاهای سرور hp و انواع آنها یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که سرورها با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند، این خطاها ممکن است در طول استفاده از سرور رخ دهند. همچنین این خطاها در اثر عوامل مختلفی مانند پیکربندی اشتباه سرور اچ‌پی، مشکلات سخت‌افزاری، باگ‌های نرم‌افزاری و… رخ می‌دهند. ما در این مقاله سعی داریم شما را با انواع خطاهای سرور hp آشنا کرده و در مورد آن‌ها به بحث و گفتگو بپردازیم. توصیه می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با انواع خطاهای این سرور و دریافت پاسخ سوالات خود، تا پایان همراه ما باشید.

انواع خطاهای سرور hp

به طور کلی دو نوع خطای سرور go وجود دارد که این دو نوع خطا عبارتند از:

  • خطاهای عددی
  • خطاهای غیر عددی

اکثر خطاهایی که سرور در حالت POST بروز می‌دهد، پیش از لود شدن سیستم عامل، یک کد نشان می‌دهد که به کمک این کد می‌توان مشکل خطای سرور را رفع کرد. بعضی از این دیلم‌ها هم نامعتبر بوده و برای اهداف اطلاعاتی هستند.

برای اطلاع از این خطاها باید صفحه نمایش و سیستم انتقال تصویر کار کند. اگر چنین نباشد، با استفاده از بوق سرور می‌توان به خطا پی برد که البته این کار امری دشوار است. خطا در کارت گرافیک، حافظه، CPU و مادربرد سرور می‌تواند باعث ایجاد مشکل در تصویر شود.

نکته مهم: برخی از سرورهای hp بلندگو ندارند و هنگام بروز خطا هیچ صدا یا بوقی از خود نشان نمی‌دهند. معمولا سرورهای سری Proliant p-class server blades اینگونه هستند.

خطاهای سرور hp  از نوع غیر عددی

از آنجاییکه سرورهای hp پر استفاده‌ترین سرورها هستند، ما در ادامه به خطاهای سرور hp از نوع غیر عددی می‌پردازیم:

خطاهای advanced memory  در سرور اچ پی

برخی از انواع خطاهای advanced memory  شامل موارد زیر هستند:

خطای شماره ۱: advanced ECC

این خطا خود را با متن advanced memory protection mode: advanced ECC نشان می‌دهد. هیچ بوقی نداشته و دلیل این است که پشتیبانی از advanced ECC در حالت فعال قرار دارد و برای رفع آن نیاز به اقدام خاصی نیست.

خطای شماره ۲: advanced ECC with hot-add support

متن پیام این خطا advanced memory protection mode: advanced ECC with hot-add support است. سرور در این خطا بوق نمی‌زند و علت به وجود آمدن آن نیز پشتیبانی از advanced ECC با hot-add در حالت فعال است. برای رفع این خطا اقدام خاصی لازم نیست.

خطای unexpected shutdown در سرور

این خطاها در اثر خاموش شدن‌های اتفاقی و غیر منتظره رخ می‌دهند:

متن پیام خطا در این حالت an unexpected shutdown occurred prior to this power-up است. سرور در این حالت بوق نمی‌زند و علت خطا نیز می‌تواند ناشی از خرابی سیستم عامل یا لاگ باشد. در صورت رخ دادن دوباره خطا بهتر است که سیستم عامل خود را به روز رسانی کنید.

خطای critical error در سرور اچ پی

این نوع خطا از سری خطاهای سرور hp، مهلک بوده و ممکن است در اثر عوامل مختلفی رخ دهد. متن پیام در این حالت critical error occurred prior to this power بوده و یافتن علت آن نیز نیاز به بررسی کارشناسی و دقیق دارد. برای رفع این خطا نیز باید insight diagnostics را اجرا کنید و دستورالعمل‌هایی که به شما ارائه می‌دهد را اجرا کنید.

خطاهای سرور hp از نوع fatal DMA

این خطا مربوط به کنترل کننده DMA بوده و متن خطا نیز fatal DMA error است.  برای رفع آن نیز باید insight diagnostics را اجرا کرده و مطابق با دستورالعمل‌ها اقدام کنید.

خطاهای سرور hp از نوع fatal front side bus

متن خطا در این حالت fatal front side bus error بوده و مربوط به پروتکل‌های fatal global است.  برای رفع آن نیز باید insight diagnostics را اجرا کرده و اجزای خراب شده و از کار افتاده را جایگزین کنید.

خطاهای سرور hp از نوع fatal ROM

مشکلات مربوط به ROM باعث ایجاد این نوع خطا می‌شوند که علت آن برنامه نویسی اشتباه است. متن خطا در این حالت Fatal ROM error: the system ROM is not properly programmed  است. سرور در اخطا ابتدا یک بوق بلند و بعد یک بوق کوتاه می‌زند. برای رفع این خطا نیز باید ROM فیزیکی نیز تعویض شود.

خطاهای سرور hp از نوع عددی

این نوع خطاهای سرور hp بیشتر از طریق بوق به کاربر نشان داده می‌شوند. انواع مختلف این خطا عبارتند از:

خطای ۱۰۱ سرور hp

این نوع خطا نیز خود در چند دسته مختلف قرار می‌گیرد که ما در ادامه علت هر یک را توضیح می‌دهیم:

خطای شماره یک: error 101-l/O ROM Error

سرور در این حالت بوق نمی‌زند و علت به وجود آمدن این خطا، خرابی option ROM در دستگاه‌های PCI-X, PCI و PCI Express  است. برای رفع این خطا نیز باید option ROM دستگاه را بروزرسانی کنید.

خطای شماره دو: ROM Error-101

دستگاه در این حالت یک بوق بلند و یک بوق کوتاه می‌زند و علت آن نیز مربوط به چک کردن رام سیستم است. برای رفع آن insight diagnostics را اجرا کرده و مطابق با دستورالعمل‌های آن عمل کنید.

خطای شماره سه: system 101-option ROM checksum Error

سرور در این حالت اول یک بوق بلند و سپس یک بوق کوتاه می‌زند. علت بروز این خطا نیز عدم کارکرد صحیح expansion board است. برای رفع این نوع از خطاهای سرور hp باید ابتدا سخت افزارهای نصب شده اخیر را جدا کرده و دوباره سرور را بررسی کنید. اگر خطا همچنان وجود داشت، expansion board را مجددا نصب کنید. اگر باز هم خطا وجود داشت، با یک مرکز خدمات سرور معتبر تماس بگیرید.

خطای شماره ۱۰۲ در سرور اچ پی

انواع خطاهای سرور اچ پی ازمون ۱۰۲ شامل موارد زیر هستند:

خطاهای سرور hp از نوع error: 102-system board failure

سرور در این حالت بوق نمی‌زند و خطا نیز ناشی از خرابی DMA controllers, timers و یا قطعات مشابه است. برای رفع آن باید برد سیستم را تعویض کرده و server setup utility  را اجرا کنید.

خطاهای سرور hp از نوع system board failure ,CMOS test failed-102

سرور در این خطا بوق نمی‌زند  و علت خطا، خراب شدن DMA controllers, timer و یا سایر قطعات مشابه است. برای رفع آن باید برد توسط کارشناس تعویض شود.

جمع بندی

ما در این مقاله سعی داشتیم شما را با برخی از رایج‌ترین انواع خطاهای سرور hp آشنا کرده و راه حل رفع هر کدام را برای شما توضیح دهیم. اگر با راهکارهای گفته شده در این مقاله مشکل شما برطرف نشد توصیه می‌کنیم از افراد کارشناس در این زمینه کمک بگیرید.

Summary
Review Date
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

این پست دارای یک دیدگاه است

دیدگاهتان را بنویسید