شما در حال مشاهده هستید سرورهای blade اچ پی چگونه کار می‌کنند؟
بررسی سرورهای blade اچ پی

سرورهای blade اچ پی چگونه کار می‌کنند؟

سرورهای blade اچ پی چگونه کار می‌کنند؟

سرورهای blade اچ پی ، سرورهای کامپیوتری ساده‌ای هستند که به‌منظور به حداقل رساندن ابعاد و حجم قطعات، فضای اشغال‌ شده و انرژی مورد مصرف سیستم طراحی شده‌اند. این مدل سرور hp علی‌رغم به کارگیری قطعات کوچکتر، از عملکرد محاسباتی بسیار قدرتمند، در سطحی برابر یا بالاتر از مدل‌های سنتی و انواع پیشین خود برخوردارند. کمپانی اچ پی یکی از نخستین پیشگامان تولید و عرضه‌ این سرورها به شمار می‌رود. سرورهای بلید اچ پی یکی از سرورهای برند ProLiant کمپانی اچ پی بوده و با برخورداری از نسبت هزینه – اثربخشی بالا انتخابی بسیار مطلوب برای کسب و کارهای کوچک و متوسط به حساب می‌آیند.

همچنین بخوانید: سرور hp چیست؟

در این مطلب از سایت فروش سرور و قطعات سایاسو ، درخصوص ویژگی‌های این سرورها و نحوه‌ عملکرد آن‌ها صحبت می‌کنیم. همچنین به مقایسه‌ این سرورها با انواع پیشین آنها مانند سرورهای برپایه‌ی پیکربندی رک (رکمونت) می‌پردازیم.

بلید سرور (Blade server) یا سرور بلید چیست؟

سرور بلید یا بلید سرور، به هر دو شکل خوانده شده و اساساً یک کارت بر روی سرور است که از یک مادربورد مشترک، شامل اجزای مختلف مانند پردازنده، حافظه و اتصالات شبکه تشکیل می‌گردد. در واقع، سرور بلید مانند یک کامپیوتر تمام و کمال عمل می‌کند. قطعات و اجزای مختلف مادربورد در انواع دیگر سرورها مانند سرورهای برپایه‌ی پیکربندی استاندارد رک (رکمونت) به طور معمول بر روی بوردهای مجزا قرار می‌گیرند و هر سرور دارای منبع تغذیه، فن و کابل‌های اختصاصی خود است؛ اما در اینجا همه‌ی این اجزا به یکدیگر متصل شده اند و به‌طور اشتراکی به کار برده می‌شوند. استفاده از تکنولوژی لپ‌تاپ در این سرور موجب گردیده است که سرورهای بلید نازک‌تر و سبک‌تر از سایر مدل‌ها بوده و انرژی کمتری نسبت به سرورهای قدیمی‌تر و برپایه‌ی پیکربندی استاندارد رک مصرف نمایند.این سرورها تفاوت های زیادی با سرورهای synergy hpe ندارند و تنها تفاوت آنها ظاهر آنها می باشد که در ادامه بیشتر در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

سرورهای blade اچ پی با اندازه‌ی کوچک و به اصطلاح فرم فاکتور رَک پایین‌تر، همواره جزو برترین گزینه‌های موجود برای راه‌اندازی پایگاه‌های داده با حجم اطلاعاتی عظیم بوده اند. سرورهای بلید اچ پی، خصوصاً برای استفاده از تمامی فضای سرور بسیار مناسب اند؛ چراکه به ازای یک مقدار ثابت از فضای اشغال شده، تراکم پردازشی بالاتری را به دست خواهند داد که این امر در بالا بردن راندمان کار این سرورها مؤثر است.

سرورهای blade اچ پی
سرورهای blade اچ پی چیست

هم‌چنین نحوه‌ی طراحی بلیدها این امکان را فراهم آورده است که سرورهای بلید به راحتی بتوانند در داخل سرورهای قبلی جایگذاری شوند. بنابراین، از نظر هزینه – اثربخشی، اندازه‌ی قطعات و مصرف انرژی بلیدها برتر از سایر انواع سرورها به شمار می‌آیند. این سرورها درون محفظه‌ها یا شاسی‌های مخصوص بلید قرار گرفته و در محیط‌های دیگر قابلیت استفاده ندارند. هدف از تولید مدل‌های سرور بلید دستیابی به حداکثر تراکم و ایجاد حداکثر امکان مدیریت در فضای محدود رک بوده است.

همچنین بخوانید: تکنولوژی های شرکت HP و معرفی مهمترین ها

تاریخچه‌ی سرورهای blade اچ پی

ProLiant یکی از برندهای سازنده‌ی سرورهای کامپیوتر است که توسط شرکت اچ پی (Howlett Packard) عرضه می‌گردد. این سرورها مدل‌های مختلفی دارند. از قبیل: سرورهای ماژولار، متراکم، مقیاس‌پذیر و بلید. سیستم بلید نخستین بار در سال ۲۰۰۶ توسط شرکت اچ پی به بازار معرفی شد. در نوامبر سال ۲۰۱۹، این شرکت دو مدل محفظه برای سیستم‌ سرورهای بلید به کسب و کارهای بزرگ عرضه نمود و همچنان نیز به‌طور پیوسته، امکانات بروزرسانی و زیرساخت‌های تازه‌ای برای این سرورها به مشتریان خود پیشنهاد می‌نماید.

طرز کار سرورهای blade اچ پی به چه صورت است؟

هر تیغه یا بلید در سرورهای بلید اچ پی در درون شاسی یا به اصطلاح کابینتی قرار گرفته است (به‌جای رک در سرورهای برپایه‌ی پیکربندی رک) و توسط یک سیستم باس (Bus system) به تیغه‌های دیگر اتصال می‌یابد. مجموع تمام این اتصالات یک سرور بلید را تشکیل می‌دهند که در بردارنده‌ی اجزای دیگری چون اتصالات شبکه، منبع تغذیه و تشکیلات خنک سازی نیز می‌گردد. هر شاسی می‌تواند بین ۸ تا ۲۴ بلید را در خود بگنجاند و در هر رک تا ۱۲۸ سرور قابلیت پشتیبانی دارد. هر تیغه یا بلید، از نرم‌افزار و سیستم عامل نصب شده‌ی مختص خود برخوردار است. امکان افزودن تیغه‌های جدید مانند تیغه‌های مربوط به ظرفیت حافظه، یا بلیدهای حامل هارد دیسک، اینترنت گیگابیت و یا کانال فیبر نوری به مجموعه‌ی سرور نیز وجود دارد.این مدل از سرورها همگام با تکنولوژی هاردهای سرور بوده و از تمامی هاردهای سرور پشتیبانی می کنند.هم‌چنین سرورهای بلید به خوبی با ابزارهای تین‌کلاینت (یعنی سرورهایی که فاقد داده اند) نیز سازگاری می‌یابد.

سرورهای blade اچ پی و رکمونت چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟

اصطلاح رکمونت به دستگاه‌ها و قطعات الکترونیکی اطلاق می‌گردد که به‌منظور به کارگیری در رک‌ها و کابینت‌های با ابعاد استاندارد صنعتی طراحی شده اند. واحد رک دستگاه‌های رکمونت به طور استاندارد ۱.۷۵ واحد اینچ اندازه‌گیری شده است. یک سرور ممکن است یک تا تعداد بیشتری رک را اشغال کند. حداکثر تعداد سیستم‌هایی که می‌توانند در هر یک از رک‌های استاندارد صنعتی جای بگیرند، ۴۲ سیستم است.

مشکلات سرورهای رکمونت

عمده‌ترین مشکل شاسی‌های با تعداد رک‌های بالا، هزینه‌های سرسام‌آور راه‌اندازی آن‌هاست و اکثر شرکت‌های بزرگ می‌کوشند از هزینه کردن و هدر دادن بودجه‌ی مربوط به امور فناوری اطلاعات خود در این حوزه اجتناب کنند. علاوه بر آن، سرورهای برپایه‌ی پیکربندی رک از نظر مصرف انرژی چندان مطلوب نبوده و نیز گرمای بسیار زیادی تولید می‌کنند. این مصرف انرژی به حدی است که گاهی اوقات در اجرای برنامه‌های با حجم بالا، میزان برق مصرفی در این سرورها به میزان ۴۰ کیلووات در هر رک نیز می‌رسد.

 

از طرف دیگر، گرمای بسیار زیاد تولید شده در دستگاه، نیاز به تعبیه‌ی ابزارهای خنک‌کننده‌ی گران‌قیمت بر روی سیستم را دوچندان نموده و خود به نوبه‌ی خود بر هزینه‌ها خواهد افزود. اندازه‌ی بزرگ تجهیزات و حجم فیزیکی اشغال‌شده‌ی ناشی از آن نیز یکی دیگر از نقاط ضعف این نوع از سرورهاست.

مقایسه‌ی سرورهای رکمونت با بلید

به دلایلی که ذکر شد، سرورهای بلید اچ پی به سرعت در حال پیشی گرفتن از سرورهای قدیمی‌تر رکمونت هستند. شرکت اچ پی با عرضه‌ی نسل جدید سرورها تحت عنوان خط تولید سرورهای بلید، راه حلی مبتکرانه برای رفع مشکلات نسخه‌های پیشین سرورها یافته است.

در مطالعه‌ای که توسط شرکت گارتنر در این خصوص انجام شده است، سرورهای بلید به‌ عنوان سریع‌ رشدترین آیتم بازار فروش سرورها شناخته شده اند. یکی از دلایل این امر به کارگیری و مدیریت بسیار آسان بلیدهاست. استفاده از بلید به سادگی استفاده از یک کارت حافظه‌ی جانبی است؛ با این تفاوت که بر روی آن، چهار پردازنده، حافظه و دیسک گردان نیز نصب شده است. نکته‌ی جالب دیگر درخصوص شاسی سرورهای بلید آن است که امکان افزودن بلیدهای جدید و یا برداشتن بلیدهای قدیمی‌تر حتی درحالتی که سیستم هنوز روشن است نیز وجود دارد و به اصطلاح این سرورها hot swap هستند.

خدمات نصب بلید نیاز به هیچگونه تخصص و یا ابزار ویژه‌ای ندارد و کارکنان و مسئولان فناوری اطلاعات با هر سطحی از توانایی‌های فنی قادر به جایگذاری بلیدها خواهند بود. این امر در تقابل با نصب سرورهای رکمونت قرار دارد که نیازمند تخصص و مهارت اپراتور خواهد بود. هم‌چنین سیم‌کشی هریک از قطعات نیز جداگانه بوده و این امر نیز نصب و راه‌اندازی این سرورها را دشوارتر خواهد نمود.

سرورهای رک مونت اچ پی
معرفی سرورهای رک مونت اچ پی

در سال‌های پیشین، سرورهای بلید عمدتاً تنها در مدیریت پایگاه‌های داده و داده‌های مربوط به شرکت‌های بزرگ به کار گرفته می‌شدند؛ اما امروزه کسب و کارهای کوچک هم به همان دلایلی که پیشتر موجب معرفی این سرورها به کمپانی‌ها و تشکیلات غول‌آسا گردید، کم کم به سمت استفاده از این مدل از سرورها سوق یافته اند.

بلیدها نسبت به سرورهای رکمونت قدیمی‌تر، فضای کمتری را اشغال می‌کنند و از نظر مصرف انرژی نیز بهینه‌تر هستند. هم‌چنین نسبت به سرورهای رکمونت، منابع مدیریت فناوری اطلاعات کمتری برای سرورهای بلید مورد نیاز است. در نهایت، بلیدها برای هر نوع زیرساخت فیزیکی جدید، مقیاس‌پذیر و قابل ارتقا خواهند بود.

تحولات صورت گرفته در عرصه‌ی دیجیتال، نیاز به پردازش هرچه سریع‌تر داده‌ها به‌منظور فائق آمدن بر چالش‌ها و برنامه‌های تجاری را روشن می‌سازد. این به معنای ضرورت بهینه‌سازی زیرساخت‌ها خواهد بود. سیستم سرورهای بلید اچ پی به شما این امکان را می‌دهد که ضمن کاهش هزینه‌ها، زیرساخت‌های سرورهای قدیمی را تغییر داده و عملکرد کسب و کار خود را ارتقا بخشید.

همچنین بخوانید: بررسی پرولینت نسل ۱۰ سرورهای جدید اچ پی ای

محدودیت‌های سرورهای blade اچ پی کدامند؟

نباید فراموش کرد که سرورهای بلید اچ پی با همه‌ی برنامه‌ها سازگاری ندارند و در هر شرایطی نمی‌توان از آن‌ها به جای سرورهای در ابعاد بزرگ استفاده نمود. علاوه بر آن، مسائل مربوط به حق مالکیت ابزارها و دستگاه‌ها نیز در مطرح می‌گردد. به عنوان مثال، یک بلید اچ پی را نمی‌توان داخل یک شاسی مربوط به برند IBM گذاشت و یا قطعات دو شرکت مختلف را نمی‌توان به هم متصل نمود.

بنابراین، هر بلیدی باید به طور ویژه برای یک شاسی از یک برند مشخص طراحی گردد. علت این امر، آن است که سرورهای بلید فاقد برخی از اجزای مورد نیاز برای عملکرد خود هستند. به عنوان مثال، سرورهای بلید منبع تغذیه‌ی جداگانه ندارند.

در مورد سرورهای رکمونت این محدودیت وجود ندارد و امکان انتخاب تجهیزات از میان طیف وسیعی از ارائه‌دهندگان آن وجود خواهد داشت. در یک شاسی سرور رکمونت، می‌توان قطعات گوناگونی از شرکت‌های سازنده‌ی رقیب را قرار داد.

با اینکه سرورهای بلید نسبت به سرورهای رکمونت گرمای کمتری تولید می‌کنند و مصرف انرژی پایین‌تری دارند، با این حال به دلیل استفاده از یک سیستم خنک‌کننده‌ی مشترک در داخل شاسی، ممکن است همچنان تولید گرما نموده و به اصطلاح داغ کنند. این در حالی است که استفاده از سرورهای رکمونت امکان به کارگیری فن‌های جداگانه برای خنک‌سازی سیستم را فراهم می‌کند.

مجازی سازی و محیط‌های محاسباتی متداول سرورهای بلید

مجازی سازی یکی از حوزه‌های مهم محاسبات است که در پیشرفت و توسعه‌ی سرورهای بلید به عنوان یک رانه‌ی محرک بسیار تأثیرگذار بوده است. مجازی سازی عبارت است از الگوبرداری از چندین سرور گوناگون در یک بستر سخت‌افزاری. اجرای چندین سیستم عامل مختلف بر روی یک کامپیوتر یا مجازی سازی فضای ذخیره که از طریق آن می‌توانید چندین دستگاه ذخیره‌سازی شبکه را در یک واحد ذخیره‌سازی واحد ادغام نمایید، از مثال‌های مجازی سازی در سرورهای بلید اچ پی می‌باشد.

با استفاده از یک سرور بلید می‌توانید بلیدها را با نرم افزار مجازی سازی ادغام نمایید و به این ترتیب، حجم کاری را بین سیستم عامل‌های مختلف (از یک نوع و یا از انواع مختلف) تقسیم کنید. از طریق سرورهای بلید، سیستم‌های عامل و نرم‌افزارهای مجزا می‌توانند در یک سرور واحد در کنار هم وجود داشته باشند و کار کنند و علاوه بر آن، کاربران سیستم نیز به دلیل این جداسازی قادر خواهند بود به ظرفیت حافظه و قدرت پردازش بالاتری متناسب با حجم محاسباتی خود دست یابند.

از سرورهای blade در کجا استفاده می‌شود؟

سرورهای بلید عمدتا در پایگاه‌های داده و محیط‌های محاسباتی با کارایی بالا (شاخه‌ای از علوم کامپیوتر که بر توسعه‌ی ابرکامپیوترها و نرم‌افزارهای مورد استفاده در آن‌ها متمرکز است) به کار گرفته می‌شوند و قادرند به عنوان سرورهای برنامه، پایگاه داده‌ها، پست الکترونیکی، سرورهای وب و غیره مورد استفاده قرار گیرند.

پایگاه‌های بزرگ داده و ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطات از راه دور از بلیدها سود زیادی می‌برند؛ چراکه این سرورها امکان پاسخ‌دهی سریع کسب و کارهای بزرگ به تغییرات آنی صورت گرفته در بازار را فراهم می‌آورند.

استفاده از سرورهای blade اچ پی
استفاده از سرورهای blade اچ پی

وبسایت‌های پربازدید نیز از موارد مهم دیگری هستند که سرورهای بلید اچ پی به کمک آن‌ها می‌آید. این وبسایت‌ها از طریق سرورهای بلید قادر خواهند بود به میزبانی رویدادهای آنلاین، پخش مستقیم رویدادهای مهم و مواردی از این دست بپردازند. سرورهای بلید مناسب‌ترین انتخاب در میان انواع سرورهای موجود برای این کار خواهند بود؛ چراکه به شما امکان ارتقای سریع و بلافاصله‌ی ظرفیت حافظه و قدرت پردازش سرور را خواهند داد؛ بدین ترتیب شما قادر خواهید بود حجم بالای بازدید وبسایت خود را در لحظه مدیریت نمایید.

در مجموع همیشه تکنولوژی های شرکت HP د حال رشد و پیشرفت می باشد و این تکنولوژی ها همیشه دنباله روی همدیگر بوده اند به طوری که  ادغام چندین سرور در یک سرور بلید، امکان مدیریت بهتر سرورهای مختلف را برای صاحبین کسب و کار میسر ساخته است. در بسیاری از موارد و در کار با سرورهای قدیمی‌تر، کاربران ناگزیر به استفاده از چندین سرور مجزا برای برنامه‌های متفاوت می‌باشند که این امر ممکن است چندان توجیه اقتصادی نداشته باشد.

بنابراین استفاده از یک سرور بلید واحد، انتخابی عقلانی و مقرون به صرفه چه از نظر مصرف انرژی و چه از نظر هزینه‌های وارده، خواهد بود. سرورهای بلید اچ پی عمدتا با تشکیلات و کسب و کارهای بزرگ شناخته می‌شوند؛ با این حال عملا، هزینه‌های مربوط به فناوری اطلاعات و قابلیت مدیریت بلیدها، آن‌ها را به گزینه‌ای بسیار مناسب برای سازمان‌ها و کسب و کارهای کوچک‌تر نیز بدل ساخته است.

Summary
Review Date
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید