ویپ (VOIP) چیست؟

آنچه در این مقاله میخوانید:

ویپ (voip) چیست؟

ویپ چگونه کارمیکند؟

مزایا و قابلیت های ویپ چیست؟

چرا باید از تلفن های سنتی به سمت voip مهاجرت کنیم؟

مقایسه ی هزینه ها

سخت افزار های مرتبط

ویپ (voip) چیست؟

اگر بخواهیم در مورد اینکه ویپ (VOIP) چیست ریزتر به آن بپردازیم باید عرض کنیم که VOIP مخفف Voice Over Internet Protocol  می باشد در معنای ساده به مفهوم انتقال صدا بر بستر شبکه ی TCP/IP میباشد.اما این بستر صرفا به انتقال صدا محدود نمیشود چرا که ما در بستر voip میتوانیم محتوای چند رسانه ای مانند ویدیو هم منتقل کنیم. ویپ فناوری است که صدای شما را به سیگنال دیجیتال تبدیل می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که از طریق تلفن شخصی یا تلفن هایی مخصوص یا حتی رایانه , تبلت و گوشی موبایل تماس خود را برقرار کنید. ویپ مانند تمامی رقبای خود (خطوط شهری یا سانترال) این فناوری هم صدا را برای شما منتقل می‌کند و نقش تلفن را برای مجموعه شما بازی خواهد کرد. اما به دلیل استفاده از تکنولوژی جدید یعنی بستر شبکه‌های کامپیوتری امکانات فوق العاده‌ای به ما می‎‌دهد که به سادگی نمی‌توان از کنار آن گذشت.گاها شنیده میشود که به اشتباه این تصور وجود دارد که ویپ از طریق اینترنت ارتباط برقرار میکند و اگر در مجموعه ی ما اینترنت نداشته باشیم یا اینترنت قطع بشود این بستر از کار خواهد افتاد در واقع باید بگوییم این دیدگاه اشتباه است.همان طور که در بالا اشاره کردیم شبکه ی تلفنی ویپ از بستر شبکه ی موجود برای برقراری ارتباط استفاده میکند و برای برقراری ارتباط لزوما به اینترنت نیاز ندارد اما میتوانیم از اینترنت به عنوان یک بستر بزرگ شبکه برای ارتباط تلفنی ویپ هم استفاده کنیم و ارتباطاتی در مقیاس اینترنت داشته باشیم که صرفه جویی بسیاری در هزینه ها میشود که البته نباید رعایت نکات امنیتی فراموش شود چرا که گاها ارتباط بستر شبکه ی تلفنی ویپ با اینترنت در صورت رعایت نکردن موارد امنیتی میتواند مشکلاتی را برای ما به همراه داشته باشد.

 ویپ چگونه کارمیکند؟

ابتدا صدا توسط یک تلفن تحت شبکه  و یا استفاده از تلفن های نرم افزاری از سیگنال آنالوگ به دیجیتال تبدیل می‌ گردد. سپس به‌ صورت پکت های دیتا به مقصدی در فاصله نزدیک یا دور فرستاده می‌ شود، پس از آن مجدداً به‌ صورت سیگنال آنالوگ به تلفن شما بازمی‌ گردد. درواقع سیگنال‌ های صوتی از تلفن شما دریافت و به‌صورت داده دیجیتال در می‌ آیند، به همین دلیل قابلیت‌ های بی‌ شماری در اختیارتان قرار داده می‌ شود.

مزایا و قابلیت های ویپ چیست؟

ویپ با توجه به نوع عملکرد و بهره گیری از مدل tcp/ip مزایای زیادی در اختیار ما میگذارد.از جمله ی این مزایا میتوان به توسعه پذیری آسان و صرفه جویی در هزینه های مکالمات سازمان اشاره کرد در کنار این موارد میتوان به نصب و راه اندازی آسان و کیفیت ارتباط اشاره کرد که همه ی اینها در کنار ده ها قابلیت دیگر از جمله:ضبط مکالمات – منشی تلفنی – شنود مکالمات – گزارش گیری – صف تماس – ارتباطات sip Trunk جهت استفاده از نسل جدید ارتباطات بیرون از شبکه – سازگاری با تلفن ها و سانترال سنتی – ارتباط با انواع CRM  – استفاده از بستر فیزیکی موجود بدون نیاز به کابل کشی مستقل – عدم نیاز خرید تلفن های سخت افزاری- فکس نرم افزاری – صرفه جویی در نیروی انسانی و … باعث میشود که بی درنگ به سمت شبکه های تلفنی مبتنی بر ویپ حرکت کنیم.

چرا باید از تلفن های سنتی به سمت voip مهاجرت کنیم؟

افزایش عملکرد سازمان یا شرکت ها

اصلی ترین دلیل اینکه سازمان و مراکز باید به سمت ویپ بیایند، افزایش بازدهی و عملکرد آنها در کار است. برخی از امکاناتی که همیشه در تلفن های سنتی ما را دچار سردرگمی و مشکل کرده است، در این سیستم به راحتی خواهیم دید.شما به راحتی می‌توانید دور از محل کار خود باشد و تلفن ها شنود کنید.دور از محل کار خود باشید و از تلفن شرکت با مشتری ها تماس بگیرید.بیرون از محل کار باشید و تلفن شخصی شما نقش تلفن شرکت را می‌تواند اجرا کند. تماس های دریافتی را روی گوشی شخصی دریافت کنید.این سیستم یک call center فوق العاده برای مراکز تماس است.

مقایسه ی هزینه ها

با توجه به توسعه پذیری و انعطاف پذیری که در سازگاری با انواع دستگاه ها دارد استفاده از شبکه ی تلفنی مبتنی بر ویپ در مقایسه با سیستم تلفن سنتی بسیار مرقون به صرفه خواهد بود در واقع باید گفت که در ابتدا صرفا هزینه ی راه اندازی را میپردازید و در ادامه تمام قابلیت هایی که در صورت استفاده از سیستم تلفن سنتی متحمل هزینه میشوید در این سیستم به صورت رایگان در اختیار شما قرار خواهد گرفت. اما به دور از همه هزینه ها زمانی که شما بدانید امکانات تلفن اینترنتی voip چیست این سیستم را جایگزین تلفن های قدیمی خود خواهید کرد.

سخت افزار های مرتبط

گوشی ها تلفن سخت افزاری    (IP Phone)

با توجه به عادت و راحتی استفاده از گوشی تلفن رو میزی می توان از گوشی های تلفن تحت شبکه در سیستم تلفنی ویپ استفاده کرد.این گوشی ها با استفاده از پورت شبکه به بستر شبکه ی موجود متصل میشوند و دارای قابلیت ها و امکانات متنوعی هستند و در تعیین قیمت این گوشی ها موثر هستند.با توجه به یکی از قابلیت های ویپ که عدم نیاز به کابل کشی مستقل بود این گوشی ها میتوانند از همان کابلی که برای شبکه ی یک ایستگاه کاری وجود دارد استفاده کند و در این صورت پورت شبکه ی مربوط به کامپیوتر از پورت دیگر همین گوشی ارتباط میگیرد.

مبدل گوشی آنالوگ سنتی در سیستم تلفنی ویپ (FXS)

در بعضی از سازمان ها و مجموعه به دلیل صرفه جویی در هزینه ی خرید ip phone به سراغ راهکارهایی میروند که بتوانند از گوشی های قدیمی آنالوگ در بستر ویپ استفاده کنند که در این صورت ما به دستگاهی نیاز داریم که بتواند گوشی های آنالوگ سنتی را به بستر شبکه ارتباط دهد که این دستگاه fxs  نام دارد و در ظرفیت های متنوعی موجود هست.

FXO  جهت ارتباط شبکه ی داخلی ویپ با سیستم خطوط شهری و شبکه های موبایل خارج از سازمان

در سیستم شبکه ی تلفنی ویپ برای بتوانیم با سیستم تلفنی خارج از شبکه ی خودمان ارتباط داشته باشیم و یا دیگران از طریق سیستم تلفنی شهری و یا موبایل با ما ارتباط داشته باشند نیاز داریم به طریقی سیستم تلفنی ویپ سازمان را به سیستم تلفنی بیرون از سازمان متصل کنیم که یکی از این راهکارها استفاده از دستگاهی به نام fxo میباشد که از یک سمت به شبکه تلفن ویپ داخلی و از طرف دیگر به سیستم تلفنی خطوط شهری متصل میشود و ارتباطات بیرونی ما را فراهم خواهد کرد.که این دستگاه هم مانند fxo دارای ظرفیت های متفاوتی هست.