Open Stack  چیست؟ 

Openstack یک پلتفرم ایجاد زیرساخت به عنوان سرویس یا  infrastructure as a service می باشد،‌ در واقع در دیتاسنتر ها ما برای استفاده بهینه و سریع از منابع سخت افزاری خود باید از پلتفرم های مجازی سازی مثل vmware  یا hyper-v  استفاده کنیم که برای مدیریت در سطح گسترده ی این منابع به این مدل از پلتفرم ها نیاز پیدا میکنیم.

OpenStack چیست؟

Cloud Computing

واژه ای بسیار آشنا که درسالهای اخیر هر کسی آنرا شنیده است. در واقع کلود بهترین تعریف توسط سازمان NIST ارایه شده است. ؛ یک مدل از دسترسی که شامل ویژگی های در دسترس بودن از هرمکانی و به اسانی و بنا به نیاز کاربر به یک فضای مشترکی از منابع پردازشی و ذخیره سازی مثل network,storage, server,application or service  می باشد را میگوید. همچنین کار با این فضای مشترک باید برای کاربر بسیار ساده و راحت باشد به طوری که در کمترین زمان و با کمترین دانش ممکن دست به ساخت و ایجاد منابع مورد نیاز خود بزند.

چرا openstack

رایگان
اوپن استک با دارا بودن یکی از بزرگترین جامعه های متن باز این اطمینان را به ما می دهد که از سرویسی رایگان با پشتیبانی بسیار توانمند بهره مند شویم. اکثر پلتفرم های دیگر موجود در بازار نیازمند تهیه و خرید لایسنس های قانونی با قیمت های بسیار بالا می باشند.

قابل تنظیم

اوپن استک شامل سرویس های بسیار گوناگونی هست که شما با توجه به نیاز سازمان و شرکت خود میتوانید آنرا شخصی سازی کنید و بهینه ترین حالت و سرویس ها را نصب و استفاده کنید.

کاربرد آسان

استفاده از اوپن استک بسیار آسان می باشد و برای یادگیری آن به کمتر از ۱۰ ساعت آموزش نیاز خواهید داشت. همچنین برای مدیریت و نگهداری از این پلتفرم بازار کار بسیار خوبی وجود دارد و به راحتی admin های مرتبط را میتوانید استخدام کنید.

API بهینه شده

API اوپن استک یک از بهینه ترین و بروزترین پروژه های بازار می باشد ،‌شما با مراجعه به وبسایت openstack.org براحتی به کتابخانه ها دسترسی خواهید داشت و همه چیز در این سرویس داکیومنت شده می باشد.

انتخاب بزرگان IT

اوپن استک همواره انتخاب شرکت های کوچک و بزرگ بوده است ،‌شرکت هایی نظیر Huawei, Intel, Red Hat و سازمان های بزرگی مثل Cern از اوپن استک برای زیرساخت کلود خود استفاده میکنند.

اجزای پلتفرم

جامعه ی اوپن سورس اوپن استک هموارد در حال بهبود و اپدیت این پلتفرم هستند. اوپن استک از ۹ سرویس مهم و حیاتی برخوردار هست که بصورت داخلی بهینه می شود که در ادامه به آنها می پردازیم (‌سرویس های thrid party نیز همواره فعالیت دارند و بهینه میشوند)

Nova

اساس و پایه ی سرویس compute می باشد ، با این سرویس نگهداری ساخت و مدیریت ماشین های مجازی صورت می پذیرد

CInder

سیندر سرویس اصلی بلاک (Block storage)  می باشد . این سرویس توانایی اتصال کلاستر ها به استوریج های مختلف را دارد که این قابلیت را توسط درایور های مختلف انجام میدهد.

https://docs.openstack.org/cinder/latest/reference/support-matrix.html

لیست بالا نشان دهنده ی ساپورت این سرویس با اکثر استوریج های موجود می باشد.

Neutron

سرویس پایه و مهم نتورک نیوترون می باشد ، با تکیه بر این سرویس می توان انواع مختلفی از منابع نتورک نظیر شبکه ، سابنت ، پورت و حتی تنظیمات فایروال را ایجاد کرد. در واقع با پیاده سازی بهینه ی این سرویس میتوان به SDN در زیرساخت خود دست پیدا کرد.

Horizen

این سرویس داشبورد نهایی می باشد ، با این سرویس میتوان بصورت گرافیکی با اوپن استک کار کرد.

Keystone

این سرویس نقش احراز کننده ی هویت را بر عهده دارد، در واقع همه ی کاربران و حتی سرویس ها برای ارتباط با یکدیگر می بایستی حتمن احراز هویت شوند.

همچنین در این سرویس لیست endpoint های تمامی سرویس ها نیز قرار گرفته است و کافی است با ارتباط با این سرویس به مابقی سرویس ها وصل شد.

Glance

با این سرویس تمامی image های ذخیره و مدیریت می شوند ،‌در اینجا منظور از ایمیج دیسک های از قبل آماده شده ای می باشد که برای کپی برداری و ساخت ماشین های مجازی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

Ceilometer

این سرویس نقش اندازه گیری مقدار مصرف هر یوزر یا مصرف کننده را بر عهده دارد،‌در حقیقت در ساختار کلود همه ی منابع باید اندازه گیری دقیق شده تا بتوانیم مفهوم (پرداخت به اندازه ی مصرف) یا Pay-as-you-go را  در سازمان خود پیاده سازی کنید.

Heat

هر زیرساخت کلود دارای یک ارکستراتور می باشد، منظور سرویسی است که به شما این امکان را بدهد که در آن واحد و با دارا بودن یک فایل بتوانید یک زیرساخت کامل متشکل از نتورک ، ایمیج ، ماشین های مجازی و … را راه اندازی کنید

در heat  از یک سری تملیت استفاده میشود که با اجرای ان به مقصود بیان شده می رسیم.

Swift

این سرویس نقش نگهداری و مدیریت فایل ها را به عهده دارد ،‌در حقیقت مشابه سرویس S3 امازون می باشد که به شما یک فضای ذخیره سازی میدهند که نگهداری ، انتقال و … با API صورت میپذیرد.

نتیجه گیری

Openstack  یک از بهتریم زیرساخت های کلود می باشد که شما برای راه اندازی ابر خصوصی یا عمومی میتوانید از این سرویس استفاده کنید ، رایگان بودن و پشتیبانی بسیار بالایی که در کامیونیتی آن وجود دارد به ما این اطمینان را می دهد که شما تنها استفاده کننده ی این سرویس نیستد و بزرگان این صنعت به آن اعتماد کرده اند.