شما در حال مشاهده هستید  VMware NSX چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

 VMware NSX چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

  • نویسنده پست:
  • دسته‌بندی پست:بلاگ
  • دیدگاه‌های پست:۰ دیدگاه

 VMware NSX چیست؟

VMware NSX چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟ در مقاله قبلی درمورد vSan صحبت کردیم و در این مقاله قصد داریم در مورد NSX بحث کنیم.

چرا  VMware NSX

چطور میشه یک شبکه ای ایجاد کرد که با کمترین هزینه و پیچدگی کم بتوانیم Performance و امکانات بالایی در لایه نتورک دیتاسنتر داشته باشیم این قابلیت رو VMware NSX به شما میدهد.  که چابکی در سطح software-defined infrastructure  و ساخت Cloud-Native رو داشته باشید، این سرویس بر پایه تکنولوژی SDN-Datacenter طراحی شده است که میتوانیم لایه نتورک دیتاسنتر رو بر پایه NSX داشته باشیم.
در حال حاضر که این مقاله نوشته شده است آخرین ورژن NSX-T 3.2 میباشد.
در این ورژن از محصول NSX-T 3.2 تمرکز بیشتر بر روی networking, security, automation و مدیریت راحت تر بر روی ساختار NSX میباشد و همینطور NSX-T دیتاسنتر cloud-native applications, bare metal workloads, multi-hypervisor environments, public clouds, and multiple clouds. را ساپورت میکند.
NSX-T طراحی شده است، مدیریت برای عملکرد سازمان شما و این قابلیت رو به شما میدهد که بتوانید بر روی این محصول Develop داشته باشید.

شماتیک کلی از NSX-T

جالبی این محصول VMware ای این میباشد که شما میتوانید هم برپایه ESXI و هم برپایه Hypervisor های دیگه این محصول رو نصب و پیکربندی کنید.
یکی از دغدهای مدیران دیتاسنتر این میباشد که چطور میشود با کمترین هزینه در لایه نتورک دیتاسنتر Redundancy, Agility, Security داشته باشیم که محصول دیتاسنتر به شما این کمک رو میکند.
اگر بخواهیم نگاه کلی بر پایه اصول NSX داشته باشیم از سه لایه اصلی تشکیل شده است که شامل Management Plan, Control Plan, Data Plan که هر کدوم از این لایه ها وظایف ای رو بر عهده دارند
Management Plan
یکی از سرویس های پایه ای و اصلی NSX سرویس NSX Manager میباشد که مدیریت قسمت Management Plan رو برعهده دارد در واقع NSX manager به Server   vCenter متصل میشود و به ما این اجازه رو میدهد که بتوانیم Control and Data Plan رو مدیریت کنیم.(Management Plan این قابلیت را به ما میدهد که توسط یک Single API بتوانیم سرویس های دیگر را مدیریت و پیکربندی کنیم)

Control Plan
در بخش Control Plan که نقش مهمی دارد تمام روند هارو پردازش ها رو از Management Plan دریافت میکند اطلاعات توپولوژی که توسط Data Plan گرفته میشود و منتشر میکند و پردازش رو انجام میدهد. در واقع تمام اطلاعات و توپولوژی شبکه را Control Plan دارد و ارتباط بین لایه های مختلف رو Control Plan انجام میدهد.

Data Plan
این لایه تمام وظایف های ارتباطی رو بر عهده دارد در واقع ارتباط مستقیم با لایه سخت افزاری دارد که Mac,IP,Tunnel و… در این لایه کار میکنن.

NSX Manager
به صورت یک Virtual Appliance نصب میشود و به شما API Service رو میدهد که کار management Plan رو برعهده دارد.NSX Manager به صورت یک افزونه بر روی vCenter اضافه میشود و شما میتوایند تمام پیکربندی ها رو از این قسمت انجام دهید.

Logical Router
NSX قابلیت Routing رو به شما میدهد که شما بتوانید segmentation های مختلفی رو با هم ارتباط دهید هم به صورت Static و Dynamic و از همه جالبت تر Distributed routing رو به شما میدهد.

Logical Switch
شما میتوایند VXLAN های مجزا در Segmentation های مجاز داشته باشید در واقع در لایه ۲ VM ها رو مجزار میکنید و به gateway Interface متصل میکنید که همون Logical Router میباشد. اگر بخواهم ساده مثال بزنم همون VLAN بندی در سطح سوئیچ میباشد که Broadcast Domain ها رو مجزا میکردیم.

NSX Edge
این سرویس ارتباط لایه شبکه SDN را با شبکه Physical برقرار میکند که سرویس های Tunneling, Load balancing و… را میتوانید بر روی این سرویس داشته باشید.

Open vSwitch (OVS)
اگر بخواهید Open Source ای کار کنید و به Hypervisor های KVM,Xen و… متصل کنید میتوانید از اسن سرویس استفاده کنید.

VMware NSX بر پایه Virtual Distributed Switch راه اندازی و پیکربندی میشود، شما تمامی Uplink های سخت افزاری رو به VDS معرفی میکنید و NSX میتواند به Uplink ها دسترسی پیدا کند.

VMware NSX-T قابلیت های زیاد دارد مثل IPS/IDS, Tunneling, Monitoring, Load balancing و خیلی از سرویس های دیگه که شما میتونید استفاده کنید.

Summary
Review Date
Author Rating
۵1star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید